Super Tuesday is here, and there are numerous important positions that citizens will vote for in our local counties.

Early voting has taken place since February 18. In Jefferson County 5,034 citizens have voted early with 903 citizens voting on the final day. Those numbers are down compared to 2016 when 6,033 citizens voted early, but are up significantly from 2018 when 2,985 citizens voted early. 12,804 voted in the 2016 General election, while 8,355 voted in the 2018 General election.

https://www.robinsonfuller.com/

In Pine Bluff most citizens are voting the Democratic Party ballot in order to appoint candidates for Mayor, City Clerk, City Treasurer, and City Council. Those candidates are below.

TUNE INTO OLDIES 101.3 FM TONIGHT FOR LIVE ELECTION COVERAGE

PINE BLUFF MAYOR CANDIDATES

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Shirley Washington – Democrat

Ivan Whitfield – Democrat

Steven Mays – Democrat

https://www.robinsonfuller.com/

PINE BLUFF CITY CLERK

Janice L. Roberts – Democrat

Sharon Hardin Rasberry – Democrat

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

PINE BLUFF CITY TREASURER

Greg Gustek – Democrat

Cynthia Mooney Sims – Democrat

https://www.robinsonfuller.com/

PINE BLUFF CITY COUNCIL

Ward 1

Lloyd A. Holcomb – Democrat

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Garland Trice  – Democrat

Sam Whitfield –  Democrat

Ward 2

https://www.robinsonfuller.com/

Steven Shaner –  Democrat

Albert J. King Jr.  – Democrat

Lloyd Franklin – Democrat

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Ward 3

Donald Hatchett – Democrat

Glen Brown Sr. – Democrat

https://www.robinsonfuller.com/

Ward 4

Bruce Lockett – Ward Four Position One – Democrat

JUSTICE OF THE PEACE

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Alfred Carroll Sr. – JP District 1 – Democrat

Reginald Adams – JP District 2 – Democrat

Reginald T. Johnson – JP District 3 – Democrat

https://www.robinsonfuller.com/

Delton Wright – JP District 4 – Democrat

Patricia Royal Johnson – JP District 4 – Democrat

Jimmy Lee Fisher Sr. – JP District 5 – Democrat

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Herman H. Ginger – JP District 6 – Democrat

Melanie Johnson Dumas – JP District 7 – Democrat

David Dinwiddie – JP District 8 – Libertarian

https://www.robinsonfuller.com/

Roy Agee – JP District 8 – Republican

Cedric Jackson – JP District 9 – Democrat

Conley F. Byrd Jr. – JP District 10 – Republican

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Danny J. Holcomb – JP District 11 – Republican

Ted Harden – JP District 12 – Republican

Brenda Bishop Gaddy – JP District 13 – Democrat

https://www.robinsonfuller.com/

Edward Spears Sr. – JP District 13 – Democrat

Jeff Edwards – JP District 13 – Democrat

CONSTABLE

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Rick Billingsley – Whiteville Township – Democrat

Denarious Woods – Vaugine Township – Democrat

Turner “Doug” Nowlin – Melton Township – Democrat

https://www.robinsonfuller.com/

Steve Tidwell – Spring Township – Republican

Jimmy Roe Musgrove – Bolivar Township – Republican

Michael Odom – Washington Township – Republican

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

John Thomas – Dunnington Township – Democrat

STATE SENATE DISTRICT 25 – DEMOCRAT

Efrem Elliott

https://www.robinsonfuller.com/

Senator Stephanie Flowers

STATE SENATE DISTRICT 27 – DEMOCRAT

Garry L. Smith

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Keidra Burrell

STATE SUPREME COURT ASSOCIATE JUSTICE POSITION FOUR

Judge Morgan “Chip” Welch

https://www.robinsonfuller.com/

Barbara Womack Webb

CIRCUIT JUDGE – DISTRICT 11-WEST, DIVISION 3

Tom Owens

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Mac Norton

Therese Free

STATE DISTRICT COURT, DISTRICT 29, DIVISION 2

https://www.robinsonfuller.com/

Kandice Bell

Judge John Kearney

Efrem Neely

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

CLEVELAND COUNTY

STATE SENATE DISTRICT 27 – DEMOCRAT

Garry L. Smith

https://www.robinsonfuller.com/

Keidra Burrell

STATE SENATE DISTRICT 26 – REPUBLICAN

Ben Gilmore

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Bill Dunklin

KINGSLAND CITY RECORDER (UNOPPOSED)

Tleatha “Tootie” Spencer”

https://www.robinsonfuller.com/

RISON CITY RECORDER/TREASURER (UNOPPOSED)

Rhonda Thompson

CIRCUIT JUDGE DISTRICT SEVEN DIVISION TWO

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Margaret Dobson

Stephen Shirron

Court of Appeals Associate Judge District Five

https://www.robinsonfuller.com/

Judge Mark Klappenbach

James McMenis

GRANT COUNTY

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

JUSTICE OF THE PEACE

Jason Roshto – JP District 1 – Republican

Jim Easley – JP District 3 – Republican

https://www.robinsonfuller.com/

Grant Westmoreland – JP District 4 – Republican

Brody Channell – JP District 5 – Democrat

Pat O’Bryan – JP District 5 – Democrat

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Scott Wells JD District 5 – Democrat

District Eight: Mark Allen – Republican

SCHOOL BOARD

https://www.robinsonfuller.com/

James “Gart Pitts

Jan Caldwell

CIRCUIT JUDGE DISTRICT SEVEN DIVISION TWO

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Margaret Dobson

Stephen Shirron

STATE DISTRICT COURT DISTRICT 33

https://www.robinsonfuller.com/

Billy Jack Gibson

Amburr Drury

Jace Robers

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

STATE SUPREME COURT ASSOCIATE JUSTICE POSITION FOUR

Judge Morgan “Chip” Welch

Barbara Womack Webb

https://www.robinsonfuller.com/

Court of Appeals Associate Judge District Five

Judge Mark Klappenbach

James McMenis

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

LINCOLN COUNTY

STATE SENATE DISTRICT 25 – DEMOCRAT

Efrem Elliott

https://www.robinsonfuller.com/

Senator Stephanie Flowers

STATE SENATE DISTRICT 26 – REPUBLICAN

Ben Gilmore

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

Bill Dunklin

JUSTICE OF THE PEACE

Corey Dial – District Two – Democrat

https://www.robinsonfuller.com/

David L. Rochell – District Two – Democrat

Jeffery Lance Frizzell – District Four – Republican

Billy Jack Curry – District Four Republican

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

STATE SUPREME COURT ASSOCIATE JUSTICE POSITION FOUR

Judge Morgan “Chip” Welch

Barbara Womack Webb

https://www.robinsonfuller.com/

Court of Appeals Associate Judge District Five

Judge Mark Klappenbach

James McMenis

https://www.sissyslogcabin.com/?utm_source=SW_Paid&utm_medium=PB_Radio

CIRCUIT JUDGE – DISTRICT 11-WEST, DIVISION 3

Tom Owens

Mac Norton

https://www.robinsonfuller.com/

Therese Free